google336aa3038a7d075c.html

True Experience-सत्य अनुभव-Episode-11

','

' ); } ?>

भाग-११

(मराठी) 

सत्य अनुभव 
रुपेशचे ओळखीचे एक रिटायर्ड पोलीस अधिकारी मुंबईला राहत होते. त्यांच्या पत्नी व मुलांची समस्या होती.  मला त्यांनी त्यांच्या घरी येण्याची विनंती केली. त्या विनंतीस मान देऊन मी  त्यांच्या घरी गेलो. त्यांच्यावर असलेले संकट माझ्या लक्षात आले होते. मी त्यावर त्यांना नवनाथ याग करण्याचा सल्ला दिला. तो त्याने मान्य केला त्यावर त्यांना चांगलाच फरक पडला. मुलांची लग्न झाली व इतर समस्यांचे निराकारण झाले. 
विशेष म्हणजे त्या काळात त्यांच्या घरी दुपारी दोन वाजता एक सहा फुटी स्त्री-पुरुष बांधण्याची परंतु तृतीयपंथी नसलेली व्यक्ती आली. मी खूप लांबून आलोय काही आहे का?  तर पोलिस अधिकाऱ्याची पत्नी म्हणाली, काही नाही. हसत ती व्यक्ती म्हणाली, काही नाही कसं तुमच्याकडे तो भस्म आहे ना. भांबावलेल्या पोलिस अधिकार्‍याच्या पत्नीने धाडकन दरवाजा लावून घेतला. आपण चुकलो म्हणून त्यांनी दरवाजा पुन्हा उघडला तर दारासमोर नव्हे तर पूर्ण इमारतीत ती व्यक्ती नव्हती. मला हा सर्व प्रकार नाथ परीक्षेचा वाटला. परंतु आंधळ्याला हिऱ्याची काय किंमत असे म्हणून मी त्या प्रकरणाकडे जाणून बुजून कानाडोळा केला.
रुपेश ने एका पठाणाकडून कर्जाऊ रक्कम घेतली होती व त्यासाठी त्याने रुपेशकडे तगादा लावला होता. शेवटी रक्कम मिळत नसल्याने पठाणाने आपली तरा दाखवण्यास सुरुवात केली.  कहर म्हणजे तो आता रुपेशच्या तरुण बहिणीवर घसरला. तीच्या बद्दल तो नको ते बोलायला लागला. एका संध्याकाळी रुपेश माझ्याकडे आला. बोलता बोलता तो रडू लागला. पठाण माझ्या आई बहिणींना वाटेल तसे बोलतोय. त्यांनी मला उद्याची मुदत दिली आहे. जर उद्या रक्कम नाही दिली तर तुझ्या बहिणीला वापरून विकून टाकीन मी म्हटलं मी त्या पठाणाशी बोलू का? त्यावर रुपेश हो! असे म्हणाला, पठाणाला फोन लावला व मी त्या रुपेशच्या परिस्थितीबाबत काही सांगणार.  इतक्यात रुपेश हे नाव ऐकल्यावर तो खवळला व बेछूट शिव्यांचा भडीमार करु लागला.
Image by prettysleepy1 from Pixabay 
मलाही रहावेना, मीही त्याला आव्हान दिले. की तू एका बापाचा असशिल तर उद्या पैसे वसूल करून दाखव.  रुपेशचे धाबे दणाणले होते. कारण पठाण अधिकच खवळला होता. मी माझ्याकडून रुपेशला धीर दाखवला आणि काही काळजी करू नकोस, आपल्यासोबत  नाथ आहेत. मी रुपेशला त्याच्या घरी पाठवून देत सांगितले, की उद्या घराच्या बाहेर पडू नकोस व स्वतःजवळ सिद्ध विभूती ठेव. 
त्या रात्री त्या उर्मट व लिंगपिसाट पठाणाला धडा शिकवायचे ठरवले. रुपेशच्या आई, बहिणीबद्दल केलेली अपशब्द मला राहून राहून आठवत होते. त्यामुळे मन पेटून उठले होते व त्या रात्री मी नाथांचा आदेश घेऊन पठाणाला धडा शिकवला होता. पठाण पुढील 15 दिवस बिछान्यावर होता.  त्यानंतर तो रुपेशच्या घरी गेला .झाल्या प्रकाराबद्दल त्यांनी दिलगिरी व्यक्त केली आणि आईला वाकून नमस्कार केला.  बहिणीकडून रक्षाबंधन करून घेतली. व म्हणाला  मै उस रात किस आदमी से बात की? वो कोन है?  मुझे उनसे मिलना है?  मैं उस रात को कैसे बिमार पड गया कुछ मालूम नही !  वो मेरे रिश्तेदार लगते है,  रुपेश मिस्किलपणे पठाणाशी बोलत होता.  कारण,  पठाण पूर्ण मवाळ झाला होता.

अध्याय-११

( हिन्दी )

सत्य अनुभव 
रूपेश के पहचानका एक सेवानिवृत्त पुलिस अधिकारी मुंबई में रह रहा था। उनकी पत्नी और बच्चों को समस्या थी। उन्होंने मुझे उनके घर आने को कहा। उस अनुरोध का सम्मान करते हुए, मैं उनके घर गया। मैंने उन पर संकट देखा था। मैंने उन्हें उस पर नवनाथ यज्ञ करने की सलाह दी। इससे उन्हें अच्छा फर्क पड़ा। बच्चों की शादी हो गई और अन्य समस्याएं हल हो गईं।
एक खास बात है कि उस समय, दोपहर के दो बजे, एक आदमी छह-फुट लंबा एक आदमी (हिजडा?) उनके घर आया और बोला, मैं बहुत दूर से आया हूं, क्या कुछ है? तो पुलिस अधिकारी की पत्नी ने कहा, कुछ नहीं। हंसते हुए, आदमी ने कहा, “इससे कोई फर्क नहीं पड़ता कि आपके पास भसम  कैसे है।” हतप्रभ पुलिस अधिकारी की पत्नी ने दरवाजा बंद किया। उसने दोबारा दरवाजा खोला क्योंकि उसे गलती के अहसा हुआ , तो यह दरवाजे के सामने नहीं बल्कि पूरी इमारत में वह आदमी नहीं था। मुझे लगा कि यह सब नाथ परीक्षा है। लेकिन एक अंधे आदमी को हीरे का क्या मूल्य था, इसलिए मैंने जानबूझकर इस मामले पर आंखें मूंद लीं।
रूपेश ने एक पठान से कर्जाऊ रक्कम ली थी और उसी के लिए रूपेश से वह जबरदस्तीसे मांग कर रहा था। अंत में, पैसा नहीं मिलने पर, पठान ने अपनी औकात दिखाना शुरू कर दिया। आक्रोश यह है कि अब यह रूपेश की छोटी बहन पर आ गया है। वह उसके बारे में बात करने लगा। एक शाम रूपेश मेरे पास आया। बोलते ही वह रोने लगा। पठान मेरी माँ और बहनों के बारेमें गन्दी बातें बोल रहा है। उन्होंने मुझे कल की समयसीमा दी है। यदि आप कल भुगतान नहीं करते हैं, तो मैं इसे आपकी बहन को बेच दूंगा। मैंने कहा, क्या मुझे उसे प्यारसे समझना चाहिए? उस पर रूपेश हा बोला! मैंने पठान को फोन किया और मैं उसे रूपेश की हालत के बारे में कुछ बताऊंगा। रूपेश नाम सुनते ही वह उत्तेजित हो गया और अपमान करने लगा, माँ-बहनोंपर गाली देने लगा।
मैं भी चुप रहना नहीं चाहता, मैंने उसे भी चुनौती दी। यदि आप एक पिता के हैं, तो कल वसूली करके दिखाओ। रूपेश के चेहरे पर चिंता के निशान थे। क्योंकि पठान अधिक उत्तेजित था। मैंने रूपेश को अपना धैर्य दिखाया और चिंता नहीं करना, नाथ आपके साथ है। मैंने रूपेश को उसके घर भेज दिया और उससे कहा कि वह कल घर से बाहर न जाए और सिद्ध विभूति को अपने साथ रखे।
Image by Gerd Altmann from Pixabay 
उस रात, उर्मत और लिंगपिसत पठानको सबक सिखाने का फैसला किया। मुझे आज भी याद है कि रूपेश की माँ और बहन को मिले अपमान को याद किया जाता है। इसलिए मेरा दिल टूट गया था और उस रात मैंने नाथ का आदेश लिया और पठान को सबक सिखाया। पठान अगले 15 दिनों के लिए बिस्तर पर था। वह १५ दिन बाद रूपेश के घर गया। उसने जो कुछ भी हुआ उसके लिए माफी माँगी और माँ को प्रणाम किया। रक्षाबंधन उसकी बहन से लिया गया था। उसने कहा कि उस रात मैंने किस आदमी से बात की थी? कोन है वोह? मैं उनसे मिलना चाहता हूं? मुझे नहीं पता कि मैं उस रात बीमार कैसे पड़ा! वह मेरा रिश्तेदार लगता है, रूपेश पठान से शरारती तरीके से बात करता था। क्योंकि, पठान पूरी तरह नतमस्तक हो गया था, और मदत का हाथ बढ़ा चूका था।

Episode-11

(English)

True Experience


Rupesh’s identity was a retired police officer living in Mumbai. His wife and children had problems. They asked me to come to their house. Respecting that request, I went to his house. I saw a crisis with them. I advised them to perform the Navnath Yagya on it. This made a big difference to him. The children got married, and other problems were solved.


There is a special thing that at that time, at two in the afternoon, a man of six-feet tall (eunuch?) Came to their house and said, I have come from far away, is there anything? So the wife of the police officer said nothing. Laughing, the man said, “It doesn’t matter how you have Bhasma.” The shocked police officer’s wife closed the door. He opened the door again because he felt sorry for the mistake, so it was not the man in front of the door but the whole building. I thought that this is all the Nath examination. But what was the value of diamond to a blind man, so I deliberately turned my eyes on this matter.


Rupesh had taken a loan from a Pathan, and he was forcefully demanding from Rupesh for the same. Finally, on not getting the money, Pathan started showing his position. The outrage is that now it has come down to Rupesh’s younger sister. He started talking about her. One evening Rupesh came to me. He started crying as he spoke. Pathan is talking dirty things about my mother and sisters. They have given me tomorrow’s deadline. If you do not pay tomorrow, I will sell it to your sister. I said, should I treat him with love? Rupesh said on that! I called Pathan, and I will tell him something about Rupesh’s condition. On hearing Rupesh’s name, he got excited and started insulting, abusing mother and sisters.


I don’t want to be silent either, and I challenged him too. If you are a father, show tomorrow by recovering. There were marks of concern on Rupesh’s face. Because Pathan was more agitated. I showed my patience to Rupesh and not to worry, Nath is with you. I sent Rupesh to his house and told him not to go out of the house tomorrow and keep Siddha Vibhuti with me.


Photo by Marlene Leppänen from Pexels


That night, Urmat and Lingpisat decided to teach Pathan a lesson. I still remember the humiliation that Rupesh’s mother and sister received. So my heart was broken, and that night I took command of Nath and taught Pathan a lesson. Pathan was in bed for the next 15 days. He went to Rupesh’s house 15 days later. He apologized for everything that happened and bowed to the mother. Rakshabandhan was taken from his sister. He said, which man did I talk to that night? Who is it? I want to meet them? I don’t know how I fell ill that night! He seems to be my relative, talking mischievously to Rupesh Pathan. Because, Pathan was bowed entirely down, and Madat’s hand was extended.

Leave a Reply

%d